Wie mag een explosieveiligheidsdocument opstellen?

Het explosieveiligheidsdocument (EVD) moet worden gezien als een onderdeel van de risico-inventarisatie en -evaluatie van het bedrijf. Dit wordt ook wel een verdiepende RI&E genoemd, omdat hier een verdieping wordt gemaakt op het gevaar van explosies. Zie artikel 3.5c van het Arbobesluit:

De gevaren in verband met explosieve atmosferen en de bijzondere risico’s die daaruit kunnen voortvloeien, worden in het kader van de risico-inventarisatie en evaluatie, bedoeld in artikel 5 van de wet, voor de aanvang van de arbeid en bij iedere belangrijke wijziging, uitbreiding of verbouwing van de arbeidsplaats, de arbeidsmiddelen of het arbeidsproces, in hun geheel beoordeeld en schriftelijk vastgelegd in een explosieveiligheidsdocument.

Iedereen mag een RI&E en dus ook een explosieveiligheidsdocument opstellen. In de Arbowet worden geen specifieke deskundigheidseisen genoemd. Echter het is vrijwel zelfsprekend dat diegene die een explosieveiligheidsdocument gaat opstellen voldoende kennis van zaken moet hebben.

De RI&E en ook het EVD moet echter wel worden getoetst, dit kan door een kerndeskundige, zoals een gecertificeerde hogere veiligheidskundige, arbeidshygiënist, arbeids- en organisatiedeskundige, bedrijfsarts of een gecertificeerde arbodienst. Indien een kerndeskundige zelf de RI&E heeft opgesteld, kan het toetsen achterwege blijven, hoewel dit laatste niet wenselijk is.